Międzynarodowe Wiosenne Warsztaty Trąbkowe - zakończenie

19IV 24

Międzynarodowe Wiosenne Warsztaty Trąbkowe - zakończenie

Tegoroczna edycja Międzynarodowych Wiosennych Warsztatów Trąbkowych już za nami… Specjalistyczny projekt skierowany do muzyków-instrumentalistów został zorganizowany po raz szósty w siedzibie Zespołu „Śląsk” jako przedsięwzięcie promujące ideę popularyzacji tradycji muzycznych i instrumentalnych.

Podczas trzydniowych działań (17-19 kwietnia 2024 r.) zrealizowano program w zakresie warsztatów grupowych i indywidualnych. Dostosowany do poziomu wykonawczego uczestników był elementem wzmacniającym system techniki gry oraz rozwój ogólnomuzyczny. Program przeprowadzony został przy koordynacji merytorycznej prof. Stanisława Dziewiora (AM w Katowicach) oraz grona wybitnych specjalistów w zakresie gry na trąbce. Tegoroczną kadrę pedagogów stanowili: prof. Stanisław Dziewior, prof. Adán Delgado Illada, dr Piotr Nowak i mgr Klaudiusz Lisoń.

W ramach przedsięwzięcia zorganizowano wydarzenie artystyczne z udziałem uczestników i pedagogów. W wieczornym programie koncertu, który odbył się 18 kwietnia 2024 roku w sali balowej koszęcińskiego pałacu, zaprezentowano między innymi: „Slavische Fantasie” Carla Höhne’a w wykonaniu Stanisława Dziewiora, „Fantaisie brillante” Jean-Baptiste Arbana w wykonaniu Piotra Nowaka oraz kompozycję „Jarní Míza” Rudolfa Zavadila przedstawioną przez Adán’a Delgado Illada. Dalszą część wydarzenia wypełniła błyskotliwa i charakterystyczna hiszpańska muzyka Celso Guscona („The Brave Matador”) w interpretacji Stanisława Dziewiora, Adán’a Delgado Illada i Piotra Nowaka. Prezentacja kompozycji koncertowych odbyła się przy akompaniamencie fortepianowym Michała Dziewiora.

Tego wieczoru w zabytkowej przestrzeni pałacowej gościnnie wystąpił również Opolski Zespół Trąbkowy z Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Opolu przygotowany przez Klaudiusza Lisonia, wykonując dzieła Erika Moralesa, Bernarda Andrès’a i Erica Ewazen’a.