Koncert okolicznościowy w biłgorajskim Majdanie Starym, wizyta delegacji w Pałacu Prezydenckim,
„Powstańcze śpiewanie” w Świętochłowicach – tak minął weekend

09V 22

Koncert okolicznościowy w biłgorajskim Majdanie Starym, wizyta delegacji w Pałacu Prezydenckim,
„Powstańcze śpiewanie” w Świętochłowicach – tak minął weekend

W piątkowe popołudnie, w Majdanie Starym koło Biłgoraja, koncert pieśni ludowych w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” uświetnił uroczystość jubileuszu 80-lecia felietonisty red. Jana Kowala Biłgorajczyka. Wraz z jubilatem świętowała społeczność lokalna oraz przyjaciele. Jan Kowal Biłgorajczyk to znana postać w swojej małej ojczyźnie, ze swej społecznej i filantropijnej działalności. Przez ponad 50-lat mieszkał na Śląsku, w 2011 roku wrócił w rodzinne strony na Ziemią Biłgorajską i swoją działalnością do dziś wspomaga wiele cennych inicjatyw. Jest również autorem 500 felietonów opublikowanych w Nowej Gazecie Biłgorajskiej w ciągu ostatnich 12 lat. Jubileusz 80-lecia red. Jana Kowala Biłgorajczyka celebrowany był na Stadionie Leśnym w Majdanie Starym. Na uroczystość przybyli samorządowcy, okoliczni mieszkańcy oraz przyjaciele z Biłgoraja oraz ze Śląska. Koncert Zespołu „Śląsk”, w którego repertuarze zabrzmiały słynne śląskie przeboje, m.in. „Karolinka”, „Starzyk”, „Walczyk górniczy” czy „Głęboka studzienka” – był więc doskonałym muzycznym prezentem, zarówno dla Jubilata, jak i jego gości.

6 maja, delegacja artystów Zespołu „Śląsk” w strojach rozbarskich, towarzyszyła przedstawicielom władz Regionu w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, podczas uroczystego podpisania przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę projektu ustawy dotyczącej ustanowienia 20 czerwca – Narodowym Dniem Powstań Śląskich. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, z marszałkiem Jakubem Chełstowskim na czele. Obecni byli m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, wojewoda opolski Sławomir Kłosowski oraz radni Sejmiku – Zbigniew Przedpełski i Piotr Czarnynoga, a także Pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do spraw organizacji wydarzeń kulturalnych związanych z 100. rocznicami III Powstania Śląskiego oraz powrotu części Górnego Śląska do Macierzy dr Bartosz Kuświk, Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, dyrektor Muzeum Śląskiego Maria Czarnecka, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich Andrzej Drogoń. Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy wziąć udział w tej uroczystości, a w gronie reprezentantów Regionu nie zabrakło przedstawicieli Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim było konsekwencją apelu wystosowanego do Prezydenta RP przez Sejmik Województwa Śląskiego. Celem ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich jest upowszechnienie wiedzy o tych wydarzeniach, których efektem był powrót części Górnego Śląska do Polski i ukształtowanie się zachodniej granicy II Rzeczpospolitej. Projekt zostanie teraz skierowany do Kancelarii Sejmu.

Pamięć o śląskich powstaniach towarzyszyła Zespołowi także w sobotę, 7 maja podczas imprezy zorganizowanej przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. "Powstańcze śpiewanie" uświetniło obchody rocznicowe III Powstania Śląskiego i Konstytucji Majowej w Muzeum. Wśród wielu atrakcji przygotowanych z tej okazji znalazł się m.in. przejazd zabytkowych pojazdów militarnych oraz wspólne śpiewanie. Gwiazdą wieczoru był Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", który wystąpił z repertuarem pieśni patriotycznych i śląskich piosenek powstańczych.

Zdjęcia z Pałacu Prezydenckiego - fot. Andrzej Grygiel / UMWS