Hołd dla generała Władysława Andersa

12V 22

Hołd dla generała Władysława Andersa

Na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino odbyły się uroczystości w związku z obchodzoną w tym roku 130. rocznicą urodzin dowódcy 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa oraz przypadającą dziś 52. rocznicą jego śmierci. Obchody uświetnili artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Zespół „Śląsk” przebywa we Włoszech z trasą koncertową w związku z 78. rocznicą bitwy pod Monte Cassino. 12 maja, podczas rocznicowych uroczystości poświęconych dowódcy 2 Korpusu Polskiego, artyści zatroszczyli się o oprawę artystyczną mszy świętej, zaśpiewali także słynną pieśń „Czerwone Maki na Monte Cassino”. W uroczystościach wzięła udział Pani Anna Maria Anders - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej i Republice San Marino, córka dowódcy 2. Korpusu, a także burmistrz Cassino Enzo Salera i pułkownik Stefano Mega z włoskiego komisariatu do spraw uczczenia poległych. Obecni byli także przedstawiciele włoskiej Polonii. Nabożeństwo odprawił ksiądz Paweł Ptasznik, były sekretarz św. Jana Pawła II. Msza na Cmentarzu Wojennym żołnierzy 2. Korpusu była pierwszą od początku pandemii ceremonią w tym miejscu, bez restrykcji dotyczących liczby jej uczestników. Na zakończenie uroczystości złożono wieńce przy grobie generała Andersa.

Po ceremonii na polskim cmentarzu, w miejscowości Cassino odbyła się inauguracja wystawy poświęconej Generałowi, przygotowana przez łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej (Plac Alcide De Gasperi, Cassino).

Patronat honorowy nad uroczystościami objęła Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie. Wydarzenie odbywało się w ramach ogólnoświatowych obchodów Dni Dziedzictwa Polskiego (Polish Heritage Days).

Jutro, 13 maja o godz. 16:30, artyści chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” wystąpią w bazylice Sant'Andrea della Valle w Rzymie z koncertem sakralno-patriotycznym.

Trasa koncertowa Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” do Włoch w związku z 78. rocznicą bitwy o Monte Cassino”, została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (AK)