Radomski koncert rocznicowy29 Września 2020

28 września w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu odbył się koncert religijno-patriotyczny z okazji kilku rocznic przypadających w 2020 roku: 44. rocznicy wydarzeń Czerwca' 76, 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność, 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, 100. rocznicy Cudu nad Wisłą oraz oczekiwania na beatyfikację Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego. Koncertem w wykonaniu chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” dyrygował Krzysztof Dziewięcki.

Koncert rozpoczęło odśpiewanie najważniejszej pieśni dla każdego Polaka - hymnu narodowego. Dalej publiczność wysłuchała m.in. pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego „My, Pierwsza Brygada” w opracowaniu Stanisława Hadyny, czy zachwycającej opracowaniem muzycznym Ireneusza Łojewskiego piosenki żołnierskiej „Rozszumiały się wierzby płaczące”. Zabrzmiał także jeden z utworów towarzyszących śląskim powstańcom - „Od Bytomia”. Wśród obszernego repertuaru sakralnego znalazły się m.in. pieśni maryjne, od pierwszego hymnu „Bogurodzicy” po „Z dawna Polski tyś królową”, „O wielka matko Boga” czy „Czarna Madonna”. Nawiązaniem do setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II była słynna „Barka”, którą wraz z artystami Zespołu śpiewała cała publiczność. Podkreśleniem patriotycznej atmosfery radomskich uroczystości była niewątpliwie wzruszająca pieśń na finał koncertu - „Jak długo w sercach naszych”, w opracowaniu muzycznym Janusza Stalmierskiego.

Przewodniczący NSZZ Solidarność Ziemia Radomska, organizator koncertu, Zdzisław Maszkiewicz mówił Radiu Plus m.in.: „Zespół przyjechał w bardzo dobrej kondycji, tak pięknego koncertu dawno nie słyszałem. Wzruszyłem się. Myślę, że zrobiliśmy wszystko jako Solidarność, aby w sposób godny uczcić te wszystkie rocznice”. Zachwycona była także publiczność, która dzieliła się swoimi wrażeniami z radiową reporterką: „Wzruszające, chwytające za serce”; „To była opowieść o nas, o naszej tożsamości. Repertuar od serca i dla serca. Taki koncert to edukacja i rozrywka, ale i dużo refleksji i zadumy o nas”; „W tych pieśniach jest Polska od Śląska do Mazowsza, cała nasza Ojczyzna”;  „Cudowny Zespół i godne uczczenie wszystkich rocznic” – podkreślali słuchacze koncertu. (AK)

Powrót
Listopad 2020
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Najbliższe koncerty

    Zapowiedzi