Inauguracja 68. sezonu artystycznego Zespołu "Śląsk" podczas wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystki w Koszęcinie26 Września 2020

25 września, tradycyjnie w rocznicę urodzin Stanisława Hadyny, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczął 68. sezon artystyczny. W tym roku – ze względu na ograniczenia związane z pandemią – uroczystość miała charakter imprezy zamkniętej. Inauguracja towarzyszyła wojewódzkim obchodom Światowego Dnia Turystyki, organizowanym w koszęcińskiej siedzibie Zespołu „Śląsk” przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

W obecności Poseł do Parlamentu Europejskiego Pani Jadwigi Wiśniewskiej, Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i wicemarszałka Wojciecha Kałuży, Konsul Generalnej RP w Ostrawie Pani Izabelli Wołłejko-Chwastowicz oraz przedstawicieli sejmiku Województwa Śląskiego, władz samorządowych, przedsiębiorców, przedstawicieli branży turystycznej, członków Rady Programowej i sympatyków Zespołu „Śląsk” - artyści rozpoczęli nowy sezon artystyczny. Symboliczna inauguracja odbyła się w koszęcińskiej siedzibie Zespołu. Dla zaproszonych gości „Śląsk” przygotował swój przebojowy repertuar, złożony w większości z kompozycji i opracowań Stanisława Hadyny, Wojciecha Kilara oraz choreografii Elwiry Kamińskiej, Juraja Kubanki i Jarosława Świątka. Program tradycyjnie rozpoczął „Trojak” oraz „Karolinka” – jedne z najbardziej rozpoznawalnych pozycji repertuarowych Zespołu. Nie zabrakło także innych, uwielbianych przez publiczność piosenek: „Szła dzieweczka”, „Gdybym to ja miała” i „Głęboka studzienka”. Balet jak zawsze oczarował publiczność tańcami z wielu regionów kraju, wykonując m.in. „Polkę opolską”, „Kujawiaka-oberka”, „Polkę beskidzką” i widowiskowe „Kołomajki”. Choć nieco krótszym koncertem niż podczas inauguracji w poprzednich latach, Zespół „Śląsk” zdecydowanie pokazał, że w nowy sezon wkracza pełen energii i zapału do pracy.

Inauguracja 68. sezonu artystycznego to także znakomita okazja, by uhonorować najwierniejszych przyjaciół nagrodą ustanowioną przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” w 2006 roku – „Maecenas Silesiae”. To zaszczytne wyróżnienie dla osób wspierających Zespół w działalności programowej, dzięki którym artyści mogą pracować w lepszych warunkach i reprezentować polską kulturę w kraju i na świecie. Tegoroczną, prestiżową nagrodę Zespołu „Śląsk”, z rąk Dyrektora Zbigniewa Cierniaka, odebrała Pani Jadwiga Wiśniewska - poseł do Parlamentu Europejskiego. Zespół uhonorował Panią Poseł za nieustające wsparcie i wiarę w siłę instytucji oraz gotowość do pomocy w każdym wymiarze.

W tym roku koncert inauguracyjny towarzyszył wojewódzkim obchodom Światowego Dnia Turystyki, które odbywały się w siedzibie Zespołu „Śląsk” z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Z tej okazji Marszałek uhonorował przedstawicieli branży turystycznej z całego Śląska dyplomami za Zasługi dla Rozwoju Turystki w roku 2020. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” odebrał wyróżnienie główne w kategorii „Osobowość Turystyczna Roku” za promocję turystyczną województwa i kluczową prezentację regionu na największych krajowych targach turystycznych. Dyplom z rąk Marszałka Jakuba Chełstowskiego odebrał Dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak.

Z okazji inauguracji sześćdziesiątego ósmego sezonu artystycznego, list gratulacyjny do Zespołu „Śląsk” wystosował także Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński. „Na ręce Pana Dyrektora Zbigniewa Cierniaka składam wyrazy uznania dla wszystkich obecnych oraz byłych członków Zespołu, a także współpracowników, którzy swoim codziennym zaangażowaniem dbają o nieustanny rozwój tej jakże ważnej Instytucji. Wyrażam przekonanie, że nadchodzący 68. sezon artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, mimo trudności powstałych w otaczającej nas rzeczywistości, pozwoli dzielić się bogactwem wiedzy o unikatowej kulturze, zdobywając tym samym rzesze nowych sympatyków” – napisał prof. Piotr Gliński.

Plany na nowy sezon

Nowy sezon artystyczny rozpoczyna się w trudnej dla artystów rzeczywistości, dlatego ze świadomością pewnych ograniczeń wynikających z pandemii, Zespół ostrożnie – choć ambitnie – planuje najbliższe miesiące. We wrześniu artyści Zespołu „Śląsk” zakończyli nagrania filmowe w ramach projektów dofinasowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konieczność zmiany formuły - z wydarzeń z udziałem publiczności, na realizacje w przestrzeni wirtualnej i telewizyjnej – spowodowała, że Zespół „Śląsk” musiał zarejestrować swoje koncerty na taśmie filmowej. W ten sposób, dwa projekty międzynarodowe zaplanowane w Japonii i Gruzji oraz widowisko poświęcone powstaniom śląskim „Idą Powstańcy”, swoje premiery będą miały jesienią w intrenecie i na antenie telewizyjnej. Koncerty „A to Polska właśnie” (projekt gruziński), „Exodus” (projekt japoński) oraz widowisko „Idą Powstańcy” szeroka publiczność będzie mogła zobaczyć m.in. na stronie internetowej Zespołu i w mediach społecznościowych.

We wrześniu i październiku, również online, będzie można zobaczyć także trzy koncerty z udziałem Zespołu „Śląsk” organizowane przez Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater z Częstochowy, w ramach projektu „Kultura w sieci”. Planowane są także kameralne wydarzenia w ramach cyklu „Koncerty na Zamku” w siedzibie Zespołu „Śląsk”. Późną jesienią – muzyczna niespodzianka - Zespół „Śląsk” wejdzie do studia nagrań w ramach współpracy z jednym z najlepszych polskich raperów. Promocja płyty w 2021 roku. Kalendarz koncertowy Zespołu „Śląsk”, po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią, znów zapełnia się nowymi terminami. Pozostaje mieć nadzieję, że otaczająca nas rzeczywistość nie spowoduje już zakłóceń w regularnych spotkaniach z publicznością.(AK)

Powrót
Listopad 2020
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Najbliższe koncerty

    Zapowiedzi