Dziękczynienie za plony - koncerty na Jasnej Górze i w Margoninie07 Września 2020

W miniony weekend na Jasnej Górze odbywało się ogólnopolskie dziękczynienie za plony, któremu towarzyszyła XXIX Krajowa Wystawa Rolnicza. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” uświetnił to wydarzenie koncertem patriotycznym w Bazylice na Jasnej Górze. W niedzielę, na Stadionie Miejskim w Margoninie uroczystości dożynkowe wzbogacił z kolei koncert „A to Polska właśnie” – po raz pierwszy od pół roku, w pełnym składzie chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk”.

Krajowa Wystawa Rolnicza i Dożynki Jasnogórskie odbywają się co roku w pierwszy weekend września. To jedna z największych imprez rolnych w Polsce, której kilkuletnią tradycją są m.in. koncerty w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Każdego roku stoiska wystawiennicze zajmowały znaczną część alei NMP, a przez weekend odwiedzały je dziesiątki tysięcy mieszkańców Częstochowy i regionu. W tym roku Krajowa Wystawa Rolnicza wyglądała jednak inaczej. Z powodu pandemii koronawirusa wystawa została przeniesiona na parkingi jasnogórskie, ograniczono także ilość stoisk. Tegoroczne Dożynki jasnogórskie połączone były z jubileuszem 100. rocznicy zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku oraz wspomnieniem 100-lecia urodzin Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Wieczorem 5 września w Bazylice na Jasnej Górze odbył się uroczysty koncert Zespół „Śląsk” dla Niepodległej, w wykonaniu chóru i orkiestry, z udziałem m.in. Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa Szymona Giżynskiego. W repertuarze koncertu znalazły się pieśni patriotyczne oraz utwory sakralne. Na bis zabrzmiały największe ludowe przeboje Zespołu „Śląsk”. Fragmenty kazań Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego czytali: minister Jan Krzysztof Ardanowski, Szymon Giżyński, Teresa Hałas i ks. Stanisław Sojka. Miłym akcentem dla samego Zespołu „Śląsk” było wyróżnienie przyznane przez Ministra Rolnictwa. Na ręce Dyrektora Zbigniewa Cierniaka Minister Jan Krzysztof Ardanowski wręczył puchar „za kultywowanie narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek oraz ukazywanie zróżnicowanego bogactwa i piękna folkloru”. Koncert został zarejestrowany i wkrótce będzie go można zobaczyć i wysłuchać w internecie. O szczegółach emisji będziemy informować w mediach społecznościowych Zespołu „Śląsk”.

W niedzielę, koncert w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry Zespołu uświetnił z kolei uroczystości dożynkowe w Margoninie. Na Stadionie Miejskim artyści wystąpili w pełnym składzie, po raz pierwszy po półrocznej przerwie spowodowanej ograniczeniami epidemicznymi. W ludowo-narodowym repertuarze programu „A to Polska właśnie” znalazły się najpiękniejsze tańce i pieśni oraz tradycyjny obrzęd dożynkowy. (AK)

Powrót
Październik 2020
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Najbliższe koncerty

    Zapowiedzi