Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

Facebook

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny ul. Zamkowa 3, 42-286 Koszęcin
tel.: +48 34 310 64 15; fax: +48 34 310 64 16; e-mail: info@zespolslask.pl

Skórka:
A+

"Śląskie Śpiewanie" - do zobaczenia jesienią!09 Czerwca 2020

A miało być tak pięknie… Pierwsze etapy eliminacyjne XXVII edycji Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza miały się odbyć w kwietniu, kolejne w maju, a przegląd finałowy zaplanowano 3 czerwca w Koszęcinie. Wszyscy laureaci mieli się spotkać na koncercie galowym 16 czerwca w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Niestety, wirus zdecydował za nas. Ale co się odwlecze to nie uciecze, mamy nadzieję zobaczyć się z Wami we wrześniu.

Co roku wiosnę spędzamy w akompaniamencie pieśni regionalnych. W całym regionie, kilkuset uczestników już w kwietniu rozpoczyna rywalizację o najważniejsze Grand Prix Przeglądu –  statuetkę Szczyglika. Organizatorami są Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” i Związek Górnośląski przy współpracy Ośrodków Regionalnych, samorządów miast i gmin – organizatorów etapów eliminacyjnych. Do udziału w kolejnych edycjach „Śląskiego Śpiewania” zapraszają miłośników śląskich tradycji śpiewaczych, którym bliska jest troska o zachowanie autentyczności kultury muzycznej Górnego Śląska. Niesłabnące zainteresowanie Przeglądem przedstawicieli wszystkich pokoleń – od przedszkolaków po seniorów – to najlepszy dowód jak silny jest nurt współczesnej idei kultywowania regionalnych wartości i lokalnych tradycji oraz motywacja pokoleń do ocalenia kulturowych i muzycznych wartości naszego regionu. Celem przeglądu jest także umacnianie więzi społecznych poprzez rozwijanie postaw poszanowania dziedzictwa kulturowego wraz z propagowaniem, odtwarzaniem i przekazywaniem regionalnych wartości muzycznych Górnego Śląska.

Formuła dwuetapowego przeglądu opiera się na prezentacjach scenicznych śląskich tradycji muzycznych – pieśni, tańców i zabaw, wykonywanych przez dzieci, młodzież i dorosłych, na szczeblu Przeglądów Rejonowych oraz Finałowego. Na regionalnych scenach spotykają się zespoły wokalne, wokalno-instrumentalne, chóry, soliści oraz zespoły pieśni i tańca, w rożnych kategoriach wiekowych. Finałowe zmagania odbywają się w siedzibie Zespołu „Śląsk”. Jak niejednokrotnie podkreślał Dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak, finał „Śląskiego Śpiewania” w Koszęcinie to znakomita okazja i miejsce, aby mogła się spotkać wielka, artystyczna rodzina - miłośnicy śląskiej pieśni.

W tym roku sytuacja zmusiła organizatorów i uczestników do zmiany planów. Nie odbyły się wiosenne eliminacje, trzeba było także odwołać finałowe spotkanie w Koszęcinie oraz koncert galowy. Mamy jednak nadzieję, że wszyscy miłośnicy regionalnej pieśni spotkają się w siedzibie Zespołu „Śląsk” w drugiej połowie września. O szczegółach będziemy informować na stronie internetowej Zespołu oraz na facebookowym profilu. A dziś powspominajmy, zapraszamy do obejrzenia filmiku pod tekstem. (AK)

Powrót
Wrzesień 2020
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi