"Koncerty na Zamku" - Miho Kurihara i Piotr Nikiel30 Maja 2019

29 maja kameralnym koncertem muzyki i pieśni zatytułowanym „Sto lat wokół muzyki” zainaugurowaliśmy w siedzibie Zespołu ”Śląsk” obchody jubileuszu stulecia oficjalnych stosunków polsko-japońskich. Przed koszęcińską publicznością wystąpiła japońska pianistka i pedagog Miho Kurihara oraz solista Zespołu „Śląsk”, tenor Piotr Nikiel.

Tytuł koncertu jest nie przypadkowy, gdyż w doborze jego repertuaru autorzy skoncentrowali się na utworach kompozytorów polskich i japońskich ostatnich stu lat. Program poświęcony był tradycjom muzycznym Japonii i Polski, a w repertuarze znalazły się utwory znakomitych kompozytorów obu krajów, których lata twórczości pokrywają się z czasem wspólnych relacji Polski i Kraju Kwitnącej Wiśni

Polsko-japoński duet artystów rozpoczął koncert fragmentem opery „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego, a następnie usłyszeliśmy „Sakura, Sakura” Kosako Yamady - jednej z  najważniejszych postaci w muzyce japońskiej XX wieku. To on rozpowszechnił zachodnią muzykę w Japonii, a występując w Nowym Jorku, Berlinie i innych miejscach świata zachodniego był także pierwszym japońskim kompozytorem, który stał się znany w Europie i Ameryce Północnej. Usłyszeliśmy także utwory Kozaburo Hirai, Naoko Zukeran, Yoshinao Nakada, Kishio Hirao oraz Hideo Kobayashi. Zabrzmiała także twórczość polskich kompozytorów: Ignacego Jana Paderewskiego, Ludomira Różyckiego, Witolda Lutosławskiego, Piotra Perkowskiego. O wzajemnych fascynacjach obu tradycji muzycznych opowiadały m.in utwory „Kono Michi” Kosako Yamady, który przeszczepił europejskie zasady muzyki i harmonii na grunt muzyki japońskiej oraz „Uty Japońskie” Piotra  Perkowskiego, cztery harmoniczne, świetnie uchwycone pieśni oddające lokalne zabarwienie i fascynację muzyką Japonii. W drugiej części koncertu usłyszeliśmy szereg utworów inspirowanych muzyką ludową, zarówno polską, jak i japońską: dwa „Mazurki op.50 nr 1 i nr 2” Karola Szymanowskiego oraz kołysankę z regionu Chungoku „Chugoku-ciho no komori-uta” Kosako Yamady. Następnie przenieśliśmy się w świat japońskich bajek ze studia filmowego Ghibli i usłyszeliśmy znane i lubiane tematy z filmów anime autorstwa Joe Hisaishi. Na zakończenie koncertu zabrzmiało brawurowe wykonanie Etiudy c-moll op. 10 nr 12 Fryderyka Chopina, nazywanej „Rewolucyjną” oraz pieśń Hideo Kobayashiego „Karamatsu” – „Modrzew japoński”.

To nie pierwsze polsko-japońskie spotkanie Miho Kurihary i Piotra Nikla. W 2016 roku artyści wystąpili razem w Koszęcinie w ramach współpracy Zespołu „Śląsk” z Instytutem Polskim w Tokio, a rok wcześniej koncertowali w Japonii z repertuarem kolędowym m.in. w Ambasadzie Polski w Tokio oraz w tokijskiej Szkole Muzycznej Kunitachi. Dokładnie rok temu Miho Kurihara i Piotr Nikiel ponownie wystąpili przed koszęcińską publicznością w ramach „Koncertów na Zamku” z kompozycjami muzyki klasycznej, ludowej oraz współczesnej. W ramach tegorocznej trasy koncertowej artyści wystąpią także w: Strzelcach Opolskich, Oleśnie, Lublińcu, Dobrodzieniu oraz w Warszawie. W ramach zamkniętych poranków muzycznych spotkają się również z dziećmi z koszęcińskiej szkoły podstawowej oraz z uczniami Artystycznego Ogniska Wokalno-Baletowego przy Zespole „Śląsk”.

Koncerty Miho Kurihary i Piotra Nikla są zapowiedzią tegorocznej, japońskiej trasy koncertowej Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Na przełomie października i listopada chór oraz balet Zespołu "Śląsk" wyruszą w tournée do Japonii, przemierzając z koncertami niemal cały kraj. Trasa będzie obejmować 30 koncertów, a „Śląsk” odwiedzi m.in. Tokyo, Yokohamę, Sapporo, Osakę, Hiroshimę, Fukuokę oraz Nagoyę. (AK)

Powrót
Sierpień 2020
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi