Jubileuszowa Gala w Teatrze Wielkim17 Września 2018

Owacją na stojąco i gromkim „Sto lat!” zakończyła się w sobotę Jubileuszowa Gala Zespołu „Śląsk” w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. 15 września chór, balet i orkiestra pod dyrekcją Mirosława Macieja Banacha i Krzysztofa Dziewięckiego, gościli na słynnej narodowej scenie z okazji 65-lecia Zespołu. Koncert odbył się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918-2018.

Galę rozpoczęły życzenia od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, które odczytał Doradca Prezydenta Pan Tadeusz Deszkiewicz. „(…) Chcę podkreślić, że odnoszący sukcesy Zespół to konkretni ludzie, ich pasje, zainteresowania, ale także ciężka praca polegająca na samodoskonaleniu, stawianiu sobie coraz nowych wyzwań, a przede wszystkim na konkretnym dążeniu do celu. Myślę, że w ten właśnie sposób wyraża się etos solidnej, ofiarnej pracy dla dobra wspólnego, która tak głęboko wpisana jest w śląską tradycję i której polska państwowość tak wiele zawdzięcza” – napisał Prezydent Andrzej Duda. „(…) Pragnę podziękować za to, że piękny i zróżnicowany, a w rezultacie – pełny obraz śląskiej krainy od sześćdziesięciu pięciu lat malowany jest przez „Śląsk” zakorzenionymi w kulturze ludowej pieśniami, w tym wieloma patriotycznymi oraz wspaniałą choreografią” – czytamy w liście przekazanym na ręce Dyrektora Zespołu Zbigniewa Cierniaka.

Jubileuszowe życzenia i słowa podziękowania skierował także w liście do Zespołu Wiceminister Sprawiedliwości Michał Wójcik: „Dziękuję za Państwa wkład w rozwój śląskiej i polskiej kultury. Jesteście naszym wielkim skarbem narodowym. Za to dziś dziękujemy i prosimy o wiele lat ubogacania się Waszymi występami” – napisał. List odczytała prowadząca Galę, Pani Anna Popek.

W specjalnym, dwugodzinnym programie przygotowanym na tę okazję Zespół zebrał kolekcję pieśni i tańców, które od 65. lat tworzą międzynarodową, artystyczną markę „Śląska”. W repertuarze jubileuszowej gali znalazły się najpiękniejsze i najbardziej znane kompozycje Stanisława Hadyny, Wojciecha Kilara oraz - w przeważającej części - choreografie Elwiry Kamińskiej. 65. rocznicę swojego powstania Zespół uczcił repertuarem, z którego „Śląsk” słynie na całym świecie, za który jest oklaskiwany na niemal wszystkich kontynentach świata, choć ramy czasowe pozwoliły na prezentację zaledwie części bogactwa tańców i pieśni Zespołu „Śląsk”. Jubileusz zbiegł się z wielkim, narodowym świętem 100-lecia odzyskania niepodległości, dlatego w programie nie zabrakło repertuaru patriotycznego, pochodzącego z najnowszej płyty Zespołu pt. „Pieśń o Ojczyźnie”. Sądząc po gorących brawach już w trakcie programu i owacyjnym przyjęciu całego widowiska, jubileuszowy koncert Zespołu „Śląsk” spełnił oczekiwania publiczności. To była wspaniała, różnorodna i niezwykle barwna taneczno-wokalna podróż po polskiej kulturze ludowej i narodowej.

Na zakończenie Gali czekał jeszcze jeden uroczysty akcent - Dyrektor Zbigniew Cierniak odebrał jubileuszowe życzenia oraz nagrodę od Zarządu Związku Artystów Scen Polskich – Terpsychorę. Najwyższą nagrodę Sekcji Tańca i Baletu ZASP za wybitne osiągnięcia w dziedzinie baletu wręczyła jej przewodnicząca, Pani Barbara Sier-Janik.

To był wspaniały, uroczysty i wzruszający wieczór. Pełna sala Teatru Wielkiego, gorące oklaski oraz zasłyszane w kuluarach zachwyty i słowa uznania pod adresem artystów Zespołu, pozostaną w naszej wdzięcznej pamięci na długo. Dla takich chwil tańczymy, śpiewamy i gramy. W ten sposób publiczność nadaje sens naszej pracy. Dziękujemy za Państwa obecność w Warszawie, za milion braw przez 65 lat i prosimy o więcej! (AK)

Powrót
Czerwiec 2020
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Najbliższe koncerty

    Zapowiedzi